ניכוי מס במקור – מהו, ומתי הוא נדרש?

לא יודעים זאת רבים, אבל חלק מהפעילויות המבוצעות על ידנו נדרשות בדיווח בסמוך לביצוען.  הדיווח על אותו חלק מפעילויות אלה צריך להתבצע מיד עם ביצוען, ומכאן שמן של הפעילויות נקרא "ניכוי מס במקור".

בפעולה זאת מנכים את המס במקור בזמן התשלום ועל ידי המשלם עליו מוטלת החובה על פי חוק.

פעילויות המצריכות ניכוי מס במקור

תחומים נפוצים בהם מתבצע ניכוי מס במקור הם האקדמיה, בידור, מוזיקה ושואו ביזנס באופן כללי. עם זאת, ישנו הבדל בין ליין הרצאות שנחשב קבוע ועל כן נחשב כעבודתו של העוסק, לבין הופעה חד פעמית במכללה, באוניברסיטה או בכל מקום מסוים בו מתארחים שלא באופן תדיר. על פעילויות כאלה יש לנכות מס במקור.

ראוי לציין, כי פעולת הניכוי היא פעילות אשר צריכה להיות מסונכרנת מבחינת תשלום המסים עם העבודה הקבועה שלכם, ולכן ביצועהּ מחלק מחדש את נטל המס בין ספקי-העבודה, ולכן גם הם וגם רשות המסים עצמה צריכים לדעת על הפעילות החד פעמית באמצעות ניכוי מס במקור. כמובן שניכוי מס נכון גם לתחומים לא אומנותיים, כל עוד האופי החד פעמי נוכח במשוואה.

תחומים נוספים בהם ניתן לראות ניכוי במקור הינם בהכנסות ריבית או בהכנסות מדיבידנד. למעשה, על המוסד הפיננסי המעביר לכם את ההכנסה מריבית או מדיבידנד חלה חובה לנכות מס במקור המנויה בסעיף 164 לפקודת מס הכנסה.

גילוי מרצון | תושבות לצרכי מס | תושב חוזר | פרה רולינג |ניכוי מס במקור

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *